Wzorzec masy to precyzyjnie skonstruowany obiekt, który służy do dokładnego pomiaru masy innych obiektów. Wzorcowanie wzorców masy polega na wyznaczeniu ich masy poprzez komparację, czyli porównanie masy badanego wzorca masy z wzorcem odniesienia.
Wzorce masy odgrywają istotną rolę w zapewnianiu jednolitości i dokładności pomiarów masowych w różnych dziedzinach, takich jak przemysł (farmaceutyczny, chemiczny, kosmetyczny spożywczy i inne), nauka, medycyna czy handel.
Wzorce masy mają różne klasy dokładności: od najdokładniejszej E1, poprzez mniej dokładne E2, F1, F2 i M1, po najmniej dokładną M2. Masę badanego wzorca masy (na przykład F2) porównujemy z masą wzorca o wyższej klasie dokładności (F1).
Wzorce masy niższych klas dokładności, to znaczy F1, F2 oraz M1 i M2 mogą posiadać jamę adiustacyjną, która umożliwia rozkręcenie ich i zwiększenie lub zmniejszenie masy za pomocą materiału odniesienia.
Nie wszystkie wzorce masy mają kształt odważników. W wyższych klasach mamy jeszcze druciki, blaszki i cylindry. W niższych – cylindryczne i prostokątne (oba z uchwytem), cylindryczne z oczkiem, dźwigary i szczelinowe.